Classic Pie Mushroom
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.73684210526316% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.7% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 8 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chef Select Cheese & Onion Quiche (Similarity score: 14.90)
- Agnolotti Piemontesi (Similarity score: 17.19)
- La Ferme Du Mesnil Poule À La Crème Et Son Riz Aux Petits Légumes (Similarity score: 21.87)
- Montana Hamburger Naturali Surgelati (Similarity score: 22.79)
- Baguette Tomate Feta (Similarity score: 23.82)
- Maître Coq Rôti De Dinde Farci Aux Figues Et Aux Marrons (Similarity score: 24.98)
- L’étal Du Boucher Côtes D’agneau (Similarity score: 26.51)
- Orion Corp Orion, Yegam Cheese Chips (Similarity score: 26.56)
- Asorted Donut Holes (Similarity score: 27.40)
- Jsp Enterprises Ltd Chopped Spinach & Four Cheese Ravioli (Similarity score: 27.40)
- English Muffins Value Pack (Similarity score: 27.93)
- Picard Chapon Farci (Similarity score: 28.00)
- Aha!,migros Mozzarella (Similarity score: 29.70)
- Selection Muffins Anglais (Similarity score: 30.07)
- Spielman Wholesale Bagels Sour Dough (Similarity score: 30.39)