Nabisco Lunchbox Cookies Bites 1X1 Oz
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.5714g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 2.6786g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 30.000223999283204% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 4 |
| Sodium | 196.42860000000002mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196.4mg |
| Sugars | 14.2857g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eclairs (Similarity score: 22.99)
- Emder Bratheringsfilet (Similarity score: 24.82)
- Assorted Mini Donuts (Similarity score: 25.94)
- La Platine,sarl La Platine Manio Crakers (Similarity score: 26.03)
- Le Temps Des Crêpes,dessaint Crêpes Crêpes Moelleuses (Similarity score: 27.23)
- English Muffins Value Pack (Similarity score: 27.67)
- Museu Do Pão,patrimvs,primebrands Pão De Aveia (Similarity score: 28.18)
- Natri Mezcla Vegetal Con Granos Ancestrales (Similarity score: 29.07)
- Migros Beignets De Filets De Féra (Similarity score: 29.27)
- Asorted Donut Holes (Similarity score: 29.33)
- Lemon Meringue Pie, Lemon Meringue (Similarity score: 29.78)
- Lemon Meringue Pie (Similarity score: 29.87)
- Cyrus O'leary's Banana Cream Pie, Banana (Similarity score: 30.36)
- Ice Cream (Similarity score: 31.22)
- Filet De Canard (Similarity score: 32.50)
Ingredients List
- Flour
- Corn Starch
- Soya Lecithin
- Artificial Flavouring
- Sugar
- Peanut Butter
- High Fructose Corn Syrup
- Canola Oil
- Palm Oil
- Whole Wheat Flour
- Salt
- Raising Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)