Atún Claro en aceite de girasol
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.669064748201437% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.7% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | -1 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salmone Norvegese Al Naturale (Similarity score: 8.28)
- Carrefour Carpaccio De Bœuf Finement Tranché À L'huile D'olive & Ccitron (Similarity score: 17.97)
- Carpaccio (Similarity score: 18.26)
- Dos De Cabillaud (Similarity score: 18.44)
- Les Doris Sprats Fumés (Similarity score: 19.65)
- Alipende Sardinas En Aceite De Oliva Bajo En Sal (Similarity score: 19.77)
- Filets De Maquereaux (Similarity score: 20.20)
- Bela Portuguese Sardines In Spring Water (Similarity score: 21.12)
- Bela Portuguese Sardines In Spring Water (Similarity score: 21.29)
- Delpierre Filets De Maquereaux (Similarity score: 21.41)
- La Pointe De Penmarc'h Thon Blanc Germon À L'huile D'olive À Teneur Réduite En Sel (Similarity score: 23.14)
- Ocean Sea Filet De Saumon Sans Peau (Similarity score: 23.49)
- Tsingtao Mini Loempia’s Vegetarich (Similarity score: 26.54)
- Smoked Five Spice Tofu (Similarity score: 26.98)
- Phoenix Bean Smoked Five Spice Tofu (Similarity score: 26.98)