Bela Portuguese Sardines In Spring Water
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 2.55g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 28.052805280528055% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.1% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 0 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bela Portuguese Sardines In Spring Water (Similarity score: 2.70)
- Alipende Sardinas En Aceite De Oliva Bajo En Sal (Similarity score: 3.41)
- Filets De Maquereaux (Similarity score: 8.35)
- Delpierre Filets De Maquereaux (Similarity score: 10.95)
- Ocean Sea Filet De Saumon Sans Peau (Similarity score: 12.14)
- Salmone Norvegese Al Naturale (Similarity score: 14.44)
- Pacific American Fish Co Inc Super King Markets, Sardines (Similarity score: 18.64)
- Atún Claro En Aceite De Girasol (Similarity score: 21.12)
- Les Doris Sprats Fumés (Similarity score: 21.82)
- Carpaccio (Similarity score: 22.78)
- Intermarché Boeuf Jean Rozé (Similarity score: 23.13)
- Carrefour Carpaccio De Bœuf Finement Tranché À L'huile D'olive & Ccitron (Similarity score: 26.58)
- La Pointe De Penmarc'h Thon Blanc Germon À L'huile D'olive À Teneur Réduite En Sel (Similarity score: 26.95)
- Dippin' Stix Sliced Apples & Peanut Butter (Similarity score: 27.39)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 28.12)
Ingredients List
- Sardine
- Spring Water
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)