Alipende Sardinas en aceite de oliva bajo en sal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.8g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 27.027027027027025% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bela Portuguese Sardines In Spring Water (Similarity score: 3.41)
- Bela Portuguese Sardines In Spring Water (Similarity score: 4.35)
- Filets De Maquereaux (Similarity score: 7.39)
- Delpierre Filets De Maquereaux (Similarity score: 10.23)
- Ocean Sea Filet De Saumon Sans Peau (Similarity score: 11.50)
- Salmone Norvegese Al Naturale (Similarity score: 13.20)
- Pacific American Fish Co Inc Super King Markets, Sardines (Similarity score: 18.63)
- Atún Claro En Aceite De Girasol (Similarity score: 19.77)
- Les Doris Sprats Fumés (Similarity score: 21.03)
- Carpaccio (Similarity score: 22.01)
- Intermarché Boeuf Jean Rozé (Similarity score: 23.75)
- Carrefour Carpaccio De Bœuf Finement Tranché À L'huile D'olive & Ccitron (Similarity score: 25.59)
- La Pointe De Penmarc'h Thon Blanc Germon À L'huile D'olive À Teneur Réduite En Sel (Similarity score: 25.98)
- Dippin' Stix Sliced Apples & Peanut Butter (Similarity score: 27.37)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 27.72)
Ingredients List
- Sardine
- Olive Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)