Atún claro en aceite de oliva
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 15.714285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.7% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Orecchiette (Similarity score: 22.36)
- Calvo Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 26.90)
- Calvo Atún Claro En Aceite De Oliva Bajo Es Sal (Similarity score: 26.90)
- Thon Blanc Germon A L'huile Olive (Similarity score: 29.70)
- Joyeux Bouddha Nouille Fraîche Hao Hao 400g (Similarity score: 31.63)
- Auchan Pause Snack Crêpes Moelleuses Saveur Vanille (Similarity score: 31.67)
- Easiyo Easiyo Low Fat Unsweetened Greek Yoghurt (Similarity score: 31.97)
- Auchan Crêpes Moelleuses À La Vanille (Similarity score: 32.00)
- Pasta Fresca (Similarity score: 32.34)
- Garofalo Orecchiette (Similarity score: 32.34)
- U Bio,u Petites Crêpes Bretonnes Bio (Similarity score: 32.86)
- Regal Orecchiette (Similarity score: 32.89)
- Vivo Cafe Soluble Descafeinado (Similarity score: 33.74)
- Alteza Café Soluble Descafeinado (Similarity score: 33.74)
- Carrefour Bio,carrefour 6 Crêpes Moelleuses (Similarity score: 33.94)