Mackerel fillets in sunflower oil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.700000762939g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.7g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 18.433179075419762% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.4% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chicken Salad (Similarity score: 10.65)
- White Meat Chicken Salad (Similarity score: 10.65)
- Bernard Matthews Unicorns (Similarity score: 12.82)
- Ocean Rise Mackerel In Sunflower Oil (Similarity score: 16.05)
- 365 Filets De Maquereaux À L'huile De Tournesol (Similarity score: 17.00)
- Sardinillas (Similarity score: 17.80)
- La Vieira Sardinas En Aceite De Oliva (sardinillas) (Similarity score: 17.80)
- La Vieira Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 17.80)
- Astor Atún En Aceite De Girasol (Similarity score: 20.80)
- Atún En Aceite De Girasol (Similarity score: 20.80)
- Sarl Panda Campagnie Alimentaire Gourmet De Blé (Similarity score: 21.01)
- Aldi,roosters Breaded Poppin' Chicken (Similarity score: 21.09)
- Lustucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 22.15)
- Paté De Finas Hierbas (Similarity score: 22.25)
- Lustucru,lustucru Selection Lustucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 22.44)