Eismann Lachsfilet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.9g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 20.863309352517984% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.9% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | -1 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wellsley Farms Farm Raised Atlantic Salmon (Similarity score: 6.07)
- Atlantic Salmon On A Cedar Plank (Similarity score: 9.25)
- Casino Pavé De Saumon Atlantique Surgelé (Similarity score: 9.36)
- Monoprix Coeurs De Filet De Saumon, Sans Arêtes, Surgelés (Similarity score: 9.36)
- Casino Pavé De Saumon (Similarity score: 9.36)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 10.21)
- Franprix Les Pavés De Saumon Atlantique Surgelé (Similarity score: 10.93)
- Casino Saumon Atlantique 2 Coeurs De Filet (Similarity score: 10.93)
- Atlantic Salmon Fillet Portions (Similarity score: 11.05)
- Atlantic Salmon Fillet Portions (Similarity score: 11.05)
- Bio Lachsfilet (Similarity score: 13.29)
- Waitrose Scottish Prime Fillet Of Salmon (Similarity score: 14.38)
- Costa Lachs Filet (Similarity score: 14.75)
- Chapon De Pintade Fermier (Similarity score: 15.83)
- Sainsbury's British Small Whole Chicken (Similarity score: 16.92)