Au pain doré Pain multigrain
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lyttos Pan De Pita (Similarity score: 22.00)
- Hawaiian Bagels (Similarity score: 22.05)
- Chirashi Saumon Et Avocat (Similarity score: 22.79)
- Monoprix Nuggets De Blé (Similarity score: 23.44)
- La Compagnie Bretonne Du Poisson Émietté De Maquereaux Au Kombu Royal (Similarity score: 23.49)
- Hanover Unsalted Baked Soft Pretzels (Similarity score: 23.55)
- Ener G Ener G, Light White Rice Loaf (Similarity score: 24.37)
- Garlic & Coriander Naan Bread (Similarity score: 25.06)
- Chocolate Chip Bagels (Similarity score: 25.23)
- B B Bakery, Banana Walnut Bread (Similarity score: 25.49)
- Pretzel Nuggets Warm, Delicious Fully Baked Soft Pretzel Nuggets, Pretzel Nuggets (Similarity score: 26.09)
- Tostitos Simply Organic Yellow Corn Tortilla Chips (Similarity score: 26.16)
- Cole's Quality Foods Inc Bread (Similarity score: 26.59)
- Bread (Similarity score: 26.59)
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 26.95)