Wicked Chocolate and salted caramel sundae
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1055kj (253 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1055kj (253 calories/kcal) |
| Fiber | 4.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 1.1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.1g |
| Saturated Fat | 9.8g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 84.48275862068967% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.5% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 18.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Selection Profiteroles (Similarity score: 19.20)
- Tesco Strawberry Gateau Bar (Similarity score: 25.76)
- Imuraya Usa Inc Imuraya, Mochi Coconut Cream Desert, Salted Caramel (Similarity score: 26.08)
- Auchan Caramel Beurre Salé (Similarity score: 26.19)
- I F F S P A Dessert Yogurt E Quark (Similarity score: 26.90)
- Dilly Bar (Similarity score: 27.78)
- Breyers, Unilever Breyerschocolatetruffleicecream (Similarity score: 31.09)
- Ah Tiramisu (Similarity score: 31.41)
- Purple Cow, Meijer Inc Purple Cow, Premium Ice Cream, Cookie Butter (Similarity score: 31.45)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 31.45)
- Algida Cucciolone (Similarity score: 31.84)
- Marks & Spencer Glace (Similarity score: 31.91)
- Dorothy Ice Cream (Similarity score: 31.96)
- Market Pantry, Target Stores Monster Cookie Ice Cream, Monster Cookie (Similarity score: 32.88)
- Monster Cookie Ice Cream, Monster Cookie (Similarity score: 32.88)