La Mère Poulard Biscuit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.4g |
| Saturated Fat | 15.9g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.73684210526315% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.7% |
| Saturated Fat Value | 15.9g |
| Score | 19 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 25.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 13.21)
- U Feuilleté Glacé Vanille Caramel (Similarity score: 13.27)
- Mikawaya Exottics Gourmet Ice Cream, Red Bean (Similarity score: 15.32)
- Ice Cream (Similarity score: 16.25)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Ndali Estate Vanilla Bean (Similarity score: 16.82)
- Super Store Industries Ice Cream (Similarity score: 17.79)
- Clover Clover, Ice Cream, Milk & Cookies (Similarity score: 18.71)
- Häagen Dazs Pot Crème Glacée Banana Caramel Explosion (Similarity score: 18.96)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Vanilla Custard (Similarity score: 19.59)
- Cactus (Similarity score: 19.78)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream, Vanilla Caramel Fudge (Similarity score: 20.36)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.49)
- S'mores Ice Cream (Similarity score: 20.68)
- Pumpkin Pie Ice Cream, Pumpkin Pie (Similarity score: 20.86)
- Vanilla Swirled With Chocolate Chip Cookie Dough & Chocolate Flavored Flakes Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 20.92)