Auchan Cheesecake au citron
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 942kj (226 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 942kj (226 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 5.2g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 69.33333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.3% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Well Enterprises Inc Coffee Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Chocolate Marshmallow Ice Cream With A Creamy Marshmallow Swirl, Chocolate Marshmallow (Similarity score: 12.73)
- Netto Buche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 13.11)
- Royal Preparat Per Gelat De Vainilla Amb Oreo (Similarity score: 13.34)
- Cinnamon Ice Cream (Similarity score: 13.58)
- Magnum Magnum Double Salted Caramel (Similarity score: 14.03)
- Chocolaty Covered Peanuts Swirled With Ribbons Of Marshmallow & Caramel In Chocolate Cluster Ice Cream (Similarity score: 14.19)
- Gelato Classico Vanilla & Caramel (Similarity score: 15.13)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 15.74)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 15.97)
- Carrefour Dessert Tartufo Nero (Similarity score: 16.30)
- Walgreens Co Homestyle Ice Cream (Similarity score: 16.53)
- Frozen Peppermint Hot Chocolate Dark Chocolate And Peppermint Ice Cream With Chocolatey Chips, Frozen Peppermint Hot Chocolate (Similarity score: 16.58)
- Classic Ice Cream Cookies And Cream (Similarity score: 16.60)
- Turtle Tracks Premium Ice Cream, Turtle Tracks (Similarity score: 16.76)
Ingredients List
- Natural Lemon Flavouring
- Natural Flavouring
- Colour
- Sugar
- Wheat Flour
- Water
- Whole Egg
- Lemon
- Butter
- Modified Corn Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)