Blue Bunny, Well Enterprises Inc. Coffee ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 23.75g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cinnamon Ice Cream (Similarity score: 8.17)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 8.58)
- Classic Ice Cream Cookies And Cream (Similarity score: 8.78)
- Magnum Magnum Double Salted Caramel (Similarity score: 9.18)
- Walgreens Co Homestyle Ice Cream (Similarity score: 9.34)
- Cookies And Cream Ice Cream (Similarity score: 9.80)
- Netto Buche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 9.86)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.06)
- Light Ice Cream (Similarity score: 10.30)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 11.15)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 11.58)
- Cookies 'n Cream Vanilla Ice Cream With Chunks Of Sandwich Cookies, Cookies 'n Cream (Similarity score: 11.67)
- Auchan Cheesecake Au Citron (Similarity score: 12.08)
- Turtle Tracks Premium Ice Cream, Turtle Tracks (Similarity score: 12.15)
- Friendly's Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 13.49)
Ingredients List
- Milk
- Coffee Extract
- Contains 1% And Less Of Carob Bean Gum
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Whey
- Hazelnut Coffee Flavored Mocha Swirl
- Cake Piece
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)