Auchan Crème Glacée Vanille Caramel Noix De Pécan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 73.78640776699028% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.8% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamy Coconut 1 2 Dipped In Dark Chocolate Fruit And Dairy Bars, Creamy Coconut (Similarity score: 8.06)
- Eroski Helado Cappuccino Con Salsa Sabor Tiramisú Y Copos Sabor Café (Similarity score: 11.60)
- Campo Largo Lenticchie Campo Largo (Similarity score: 12.13)
- Strawberry & Cream Gelato, Strawberry & Cream (Similarity score: 14.14)
- Talley's Creme De La Creme Hokey Pokey Ice Cream (Similarity score: 14.39)
- Italian Ice Cream Cups Flavored With Hazelnut (Similarity score: 14.42)
- Hacendado Helados Coco (Similarity score: 14.85)
- Roundy's Gelato (Similarity score: 15.02)
- La Balade Gourmande Cafe Liegeois (Similarity score: 15.05)
- Fiorello's Artisan Gelato (Similarity score: 15.11)
- Gelato D'italia Cassata Siciliana (Similarity score: 16.29)
- Ice Cream (Similarity score: 16.50)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.00)
- Picard Mini Best 8 Mini Bâtonnets Glacés (Similarity score: 17.09)
- Carte D'or,unilever,miko Crème Glacée Chocolat Au Lait (Similarity score: 17.11)
Ingredients List
- Vanilla Ice Cream
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
- Natural Vanilla Flavouring
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Colour
- Natural Flavouring
- Sugar
- Condensed Skimmed Milk
- Water
- Butter
- Colour
- E160b
- Gelling Agent
- Salt
- Natural Flavouring
- Caramelized Pecan Nuts
- Sugar
- Cocoa Butter
- Caramelised Sugar Syrup
- Glazing Agent
- Water
- Sugar
- Vegetable Fat
- Lactose
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)