Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 888kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 888kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 6.06g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 53.879999999999995mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53.9mg |
| Sugars | 19.7g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Stater Bros Old Fashioned Neapolitan Vanilla Flavored, Chocolate, And Strawberry Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 4.01)
- Coffee Ice Cream (Similarity score: 5.88)
- Friendly's Ice Cream Llc Premium Ice Cream (Similarity score: 6.12)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 6.79)
- Carte D'or,unilever,miko Crème Glacée Chocolat Au Lait (Similarity score: 6.87)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Roasted Strawberry Buttermilk (Similarity score: 7.94)
- Great Value Ice Cream (Similarity score: 8.28)
- Campo Largo Lenticchie Campo Largo (Similarity score: 8.93)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.92)
- Creme De La Creme Creme De La Creme Millionaire's Shortbread (Similarity score: 10.53)
- Baileys,dmk Eis Gmbh Coffee Dream (Similarity score: 10.63)
- Ice Cream (Similarity score: 10.67)
- Friendly's Premium Ice Cream (Similarity score: 10.75)
- Vanilla Bean Simply Perfect Vanilla Ice Cream With Real Vanilla Beans, Vanilla Bean (Similarity score: 10.75)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.76)
Ingredients List
- Cream
- E412
- E410
- E433
- E407
- Skimmed Milk
- Milk
- Strawberries In Syrup
- Sugar
- Strawberry Puree
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Citric Acid
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)