Campo largo Lenticchie Campo Largo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 68.80733944954129% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 24.5g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Friendly's Ice Cream Llc Premium Ice Cream (Similarity score: 7.38)
- Eroski Helado Cappuccino Con Salsa Sabor Tiramisú Y Copos Sabor Café (Similarity score: 8.24)
- Ice Cream (Similarity score: 8.93)
- Strawberry & Cream Gelato, Strawberry & Cream (Similarity score: 8.97)
- Great Value Ice Cream (Similarity score: 9.84)
- Carte D'or,unilever,miko Crème Glacée Chocolat Au Lait (Similarity score: 9.86)
- Stater Bros Old Fashioned Neapolitan Vanilla Flavored, Chocolate, And Strawberry Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 10.06)
- Creamy Coconut 1 2 Dipped In Dark Chocolate Fruit And Dairy Bars, Creamy Coconut (Similarity score: 11.06)
- Giant Eagle Premium Ice Cream (Similarity score: 11.40)
- Talley's Creme De La Creme Hokey Pokey Ice Cream (Similarity score: 11.57)
- Coffee Ice Cream (Similarity score: 11.91)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 12.09)
- Auchan Crème Glacée Vanille Caramel Noix De Pécan (Similarity score: 12.13)
- Picard Citrouilles Halloween Vanille Chocolat (Similarity score: 12.19)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 12.23)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)