La Jardin De Corentin Confit de figues
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 820kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 820kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 46g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Fruits Bio Confiture D'abricot (Similarity score: 5.85)
- Confiture Abricots (Similarity score: 11.32)
- Lucien Georgelin Confiture Melon Bio (Similarity score: 16.00)
- Confit De Figues (Similarity score: 16.97)
- Auchan Orejones De Albaricoque Sin Hueso Tiernos (Similarity score: 26.81)
- Mango Chutney (Similarity score: 28.91)
- Tamara Mermelada De Ciruelas (Similarity score: 29.13)
- Auchan Bio,auchan Orejones Ecológicos (Similarity score: 29.18)
- Le Temps Des Saisons Abricots Moelleux (Similarity score: 29.18)
- Auchan Abricot Séché Moelleux Dénoyautés (Similarity score: 29.32)
- Leader Price Abricots Moelleux Biologiques (Similarity score: 30.06)
- Maitre Prunille Abricots Moelleux (Similarity score: 30.06)
- Figues Granillo Moelleuses (Similarity score: 30.96)
- Fig & Honey Chutney (Similarity score: 30.98)
- Auchan Abricot Séché Moelleux Dénoyautés (Similarity score: 31.73)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)