Auchan Saucisses de Toulouse Auchan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.6g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 41.17647058823529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.2% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delicieux Pâté Au Chevreuil (Similarity score: 9.65)
- Morrisons Chipolatas (Similarity score: 18.26)
- Saucisse De Poulet (Similarity score: 20.96)
- Meine Fleischerei Hackfleisch Gemischt Zum Braten (Similarity score: 27.08)
- Pommes Dauphine (Similarity score: 28.48)
- Jambon Sec (Similarity score: 29.21)
- Bio Village,marque Repère 4 Saucisses De Strasbourg Fumées Au Bois De Hêtre (Similarity score: 29.45)
- Cacao (Similarity score: 30.30)
- Knacki Pur Porc Conservation Sans Nitrite (Similarity score: 30.38)
- Pâte En Croûte Volaille Forestière (Similarity score: 31.95)
- Ferme Du Colombier Pâté De Campagne Aux Mirabelles (Similarity score: 32.13)
- The Fresh Market Farro Fettuccine Macaroni Product (Similarity score: 33.03)
- Rewe Baguette (Similarity score: 33.47)
- Tradilège,tradilège , Marque Repère Délices De Volaille 25% De Sel En Moins X 10 (Similarity score: 33.73)
- Couscous Pearl Pasta Mushrooms (Similarity score: 34.33)
Ingredients List
- Pork Meat
- Antioxidant
- E300
- Colour
- Natural Casing
- Water
- Salt
- Acid
- E261
- Dextrose
- Spice
- Spice Extract
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)