Jambon sec
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 33.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 33.7g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 40.28776978417265% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.3% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morrisons Chipolatas (Similarity score: 19.14)
- Auchan Saucisses De Toulouse Auchan (Similarity score: 29.21)
- Vantastic Foods Soja Medaillons (Similarity score: 32.09)
- Saucisse De Poulet (Similarity score: 32.10)
- Dulcesol Sándwich Sotille (Similarity score: 32.79)
- Meine Fleischerei Hackfleisch Gemischt Zum Braten (Similarity score: 33.71)
- Delicieux Pâté Au Chevreuil (Similarity score: 34.90)
- Cacao (Similarity score: 35.46)
- Pâte En Croûte Volaille Forestière (Similarity score: 38.72)
- Tradilège,tradilège , Marque Repère Délices De Volaille 25% De Sel En Moins X 10 (Similarity score: 39.11)
- Kirkland Petits Pain Ciabatta (Similarity score: 39.28)
- Knacki Pur Porc Conservation Sans Nitrite (Similarity score: 40.75)
- Sardines Au Basilic Et Au Thym (Similarity score: 40.81)
- Nestle Cocoa Powder 250 Gr (Similarity score: 41.43)
- Rewe Baguette (Similarity score: 41.86)