Delicieux Pâté au chevreuil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1080kj (259 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1080kj (259 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 46% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Saucisses De Toulouse Auchan (Similarity score: 9.65)
- Cacao (Similarity score: 24.62)
- Morrisons Chipolatas (Similarity score: 25.94)
- Saucisse De Poulet (Similarity score: 26.07)
- Bio Village,marque Repère 4 Saucisses De Strasbourg Fumées Au Bois De Hêtre (Similarity score: 27.27)
- Pommes Dauphine (Similarity score: 27.59)
- Pizza Margherita (Similarity score: 29.10)
- Greco (Similarity score: 30.54)
- The Fresh Market Farro Fettuccine Macaroni Product (Similarity score: 30.75)
- Irish Sour Cream (Similarity score: 31.93)
- Globus Erdbeer Sahne Torte To Go (Similarity score: 32.87)
- President's Choice Chocolat Extra Noir 85% (Similarity score: 32.92)
- Delhaize Lard Petit Déjeuner Nature (Similarity score: 33.04)
- Couscous Pearl Pasta Mushrooms (Similarity score: 33.08)
- Delhaize Fromage Frais Nature (Similarity score: 33.72)
Ingredients List
- Pork Liver
- Onion
- Milk Proteins
- Sugar
- Tomato
- Spice
- Yeast Extract
- Rice Flour
- Antioxidant
- Preservative
- Pork Meat
- Venison
- Potato Starch
- Salt
- Armagnac
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)