Morrisons Chipolatas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.2g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 38.15028901734104% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.2% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 0.51199996mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.5mg |
| Sugars | 1.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Saucisses De Toulouse Auchan (Similarity score: 18.26)
- Jambon Sec (Similarity score: 19.14)
- Meine Fleischerei Hackfleisch Gemischt Zum Braten (Similarity score: 19.63)
- Pâte En Croûte Volaille Forestière (Similarity score: 22.80)
- Saucisse De Poulet (Similarity score: 23.36)
- Knacki Pur Porc Conservation Sans Nitrite (Similarity score: 24.59)
- Kirkland Petits Pain Ciabatta (Similarity score: 24.61)
- Delicieux Pâté Au Chevreuil (Similarity score: 25.94)
- Rewe Baguette (Similarity score: 27.44)
- Tradilège,tradilège , Marque Repère Délices De Volaille 25% De Sel En Moins X 10 (Similarity score: 28.75)
- Carrefour Pan Rallado Con Ajo Y Perejil (Similarity score: 29.08)
- La Toque Du Chef Spaghetti (Similarity score: 31.43)
- Nestle Cocoa Powder 250 Gr (Similarity score: 31.96)
- Clermont,clermont 6 Saucisses Sans Colorant (Similarity score: 31.97)
- Ferme Du Colombier Pâté De Campagne Aux Mirabelles (Similarity score: 32.55)