Auchan Tendres fruits sans sucre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.6 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.111111111111114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 8 |
| Sodium | 3.99999991059304mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Halter Bonbon Halter Sans Sucre Menthe Chocolat (Similarity score: 17.22)
- Brioche Des Rois Au Beurre (Similarity score: 21.82)
- 4 Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 22.46)
- Maheso Profiteroles Ultracongelados (Similarity score: 24.10)
- Orange And Almond Dark Chocolate (Similarity score: 24.67)
- Panettone Al Cioccolato (Similarity score: 24.78)
- Dost Doğal Yoğurt (Similarity score: 27.75)
- Lac, Schwarzwaldmilch Crème Fraîche (Similarity score: 28.02)
- Orecchiette (Similarity score: 28.75)
- Crème Brûlée (Similarity score: 29.38)
- Milsani Nata Montada (Similarity score: 29.59)
- President Crème Fraîche Président (Similarity score: 29.86)
- Halter Bonbons Halter Sans Sucre Menthe Chocolat (Similarity score: 30.08)
- La Veggisserie Veggine Fraisier (Similarity score: 30.57)
- Pain Au Raisin Aop (Similarity score: 31.35)
Ingredients List
- Sweetener
- Natural Citrus Flavouring
- Colour
- E120
- E160c
- E163
- E421
- Acid
- Fruit Juice Concentrate
- Pork Gelatin
- Emulsifier
- Rapeseed Lecithin
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)