Orange and almond dark chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 9.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 8 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 4 Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 22.36)
- Halter Bonbons Halter Sans Sucre Menthe Chocolat (Similarity score: 22.92)
- President Crème Fraîche Président (Similarity score: 22.98)
- Halter Bonbon Halter Sans Sucre Menthe Chocolat (Similarity score: 23.73)
- Brioche Des Rois Au Beurre (Similarity score: 24.45)
- Auchan Tendres Fruits Sans Sucre (Similarity score: 24.67)
- Yoplait Crème Fraîche Épaisse (30 % Mg) (Similarity score: 26.14)
- Schwarzwaldmilch Crème Fraîche (Similarity score: 27.66)
- Shahin Cassam Chenai Madecasse, Madagascar Chocolate, Cinnamon & Chili Pepper (Similarity score: 27.99)
- Panettone Al Cioccolato (Similarity score: 28.25)
- Ad Visor Van Leeuwen, Vegan Ice Cream, Coconuts & Cashews, Salted Caramel (Similarity score: 28.74)
- K Classic Schlagsahne (Similarity score: 29.08)
- La Veggisserie Veggine Fraisier (Similarity score: 29.48)
- Cafe Hon Inc Goat Cheese (Similarity score: 29.67)
- Crème Brûlée (Similarity score: 29.92)
Ingredients List
- Cocoa Paste
- Natural Flavouring
- Stevia Extract
- E968
- E1200
- Cocoa Butter
- Almonds Pieces
- Orange Zest
- E407
- Soya Lecithin
- E476
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)