Orecchiette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -2 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pastaio Di Altamura Strascinati (Similarity score: 17.69)
- Mouse Hill Schwarzer Knoblauch (Similarity score: 18.77)
- Baqué Descafeinado Natural (Similarity score: 18.95)
- San Blas Harina Integral San Blas (Similarity score: 23.99)
- Eco Salim Harina Integarl Trigo Sarraceno Ecológica (Similarity score: 25.74)
- Moulin Des Moines Flocons De Teff (Similarity score: 27.25)
- El Granero Integral Teff (Similarity score: 27.26)
- Auchan Tendres Fruits Sans Sucre (Similarity score: 28.75)
- Campo Largo Alubias Blancas Categoría Extra (Similarity score: 29.63)
- Higos Coll De Dama (Similarity score: 30.28)
- Maheso Profiteroles Ultracongelados (Similarity score: 30.29)
- Michel Bolard Pâté En Croûte (Similarity score: 31.09)
- Cafe Hon Inc Goat Cheese (Similarity score: 31.60)
- Ppura Tomatensauce Mit Mascarpone (Similarity score: 31.74)
- Auchan Tagliatelles Au Basilic Aux Oeufs Frais (Similarity score: 32.00)