Auchan Tiramisu au mascarpone framboise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 35.82089552238806% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.8% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop,fiorfiore Gelato Pistacchio Di Sicilia (Similarity score: 14.09)
- Cora Tiramisu Framboise (Similarity score: 15.75)
- U Saveurs, U Tiramisu Framboise (Similarity score: 16.23)
- Belle France Tiramisù Framboise (Similarity score: 16.32)
- Figo! Organic Gelato (Similarity score: 17.53)
- Sud De France Saveur De La Méditerranée (Similarity score: 18.57)
- Maison De La Glace Glace Calissons D'aix (Similarity score: 18.98)
- Carrefour Tiramisu À La Framboise (Similarity score: 19.12)
- Picard Glace Calisson Avec Pépites De Calissons (Similarity score: 20.00)
- Crème Glacée Parfum Vanille Caramel Noix De Pécan (Similarity score: 20.66)
- Coop Stecco Cremoso (Similarity score: 20.69)
- Carrefour Crema Catalana (Similarity score: 20.88)
- Nestle, Frozen Dairy Dessert Bars, Strawberry Shortcake (Similarity score: 21.12)
- Dukat Dolce Mousse Chocolat (Similarity score: 22.74)
- Ice Cream (Similarity score: 23.35)