Nestle, frozen dairy dessert bars, strawberry shortcake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.75g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.75g |
| Saturated Fat | 3.51g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 40.022805017103764% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 8 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 21.05g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glace Pistache (Similarity score: 10.88)
- Cascina Biraga Agri Gelato (Similarity score: 15.54)
- Dukat Dolce Mousse Chocolat (Similarity score: 16.75)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée À La Vanille Bourbon De Madagascar Avec Noix De Macadamia Caramélisées Et Sauce Au Caramel (Similarity score: 17.87)
- Crème Glacée Parfum Vanille Caramel Noix De Pécan (Similarity score: 18.65)
- Glace Pistache (Similarity score: 18.69)
- Belle France Crème Glacée Pistache (Similarity score: 19.81)
- Pâturages,les Créations Tiramisu Framboise Les Créations (Similarity score: 19.98)
- Les Glaces Du Verger Crème Glacée Pistache Avec Éclats (Similarity score: 20.61)
- Crème Glacée Pistache Avec Éclats (Similarity score: 20.61)
- Auchan Tiramisu Au Mascarpone Framboise (Similarity score: 21.12)
- Billa Cremiger Eisgenuss Pistazie Vanille Nougat (Similarity score: 21.40)
- Carrefour Tiramisu À La Framboise (Similarity score: 21.91)
- Acorn Foods Company Almetta, Almond Milk Mousse, French Vanilla (Similarity score: 22.02)
- Altiflore Crème Glacée Cornes De Gazelle (Similarity score: 22.84)
Ingredients List
- Water
- Palm Oil
- Tapioca Maltodextrin
- E330
- Propylene Glycol Monostearate
- Natural Flavouring
- Vegetable Juice Color
- E412
- Cellulose Gel
- Monoglycerides
- E410
- Dairy Product Solids
- E440a
- E415
- E466
- E1404
- Beta Carotene Color
- Salt
- Cake Crunch
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Strawberry Puree
- Cream
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)