Figo! Organic Gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.92g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.92g |
| Saturated Fat | 3.92g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 44.44444444444444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 6 |
| Sodium | 49mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 49mg |
| Sugars | 18.63g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maison De La Glace Glace Calissons D'aix (Similarity score: 13.38)
- Ice Cream (Similarity score: 14.59)
- Crème Glacée Parfum Vanille Caramel Noix De Pécan (Similarity score: 15.02)
- Dino Helado De Turrón (Similarity score: 16.11)
- Dukat Dolce Mousse Chocolat (Similarity score: 17.11)
- Auchan Tiramisu Au Mascarpone Framboise (Similarity score: 17.53)
- Crème Glacée Artisanale Pistache (Similarity score: 18.08)
- Crème Caramel Beurre Salé (Similarity score: 18.17)
- La Belle Aude Crème Glacée À La Pistache (Similarity score: 18.33)
- Sunyo Haricot Rouge Bouilli (Similarity score: 18.52)
- Coop Stecco Cremoso (Similarity score: 18.59)
- Glace De La Ferme Glace Au Nougat (Similarity score: 19.16)
- Carrefour Crema Catalana (Similarity score: 19.20)
- Leclerc Crêpes Maison (Similarity score: 19.52)
- Sud De France Saveur De La Méditerranée (Similarity score: 20.33)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Pistachio Nuts
- Rice Syrup
- Pistachio Flavor
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)