Authentic italian style meatballs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.35g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.35g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.524079320113316% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 18mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 18mg |
| Sugars | 27.06g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vemondo,lidl Dairy Free Ice Cream Peanut And Hazelnut (Similarity score: 8.90)
- Mars,mars Chocolat M &m's Mint M &m's À La Menthe Et Chocolat Noir (Similarity score: 13.28)
- L'angélys Crème Glacée Cognac Raisins (Similarity score: 13.80)
- Mövenpick Crème Glacée (Similarity score: 15.92)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Raspberry Chip (Similarity score: 18.24)
- Pergalé Milk Chocolate Hazelnut Praline (Similarity score: 19.67)
- Ingman,gb Mansikkatuutti (Similarity score: 19.92)
- Cora Crème Glacée Pistache 1 Litre (Similarity score: 19.98)
- Les Glaces De L'ardèche Glace Chocolat Noir (Similarity score: 20.13)
- Alnatura Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 21.20)
- Erhard Vacherin Framboise Passion (Similarity score: 21.39)
- Dairyfree Sorbetto (Similarity score: 21.71)
- Miko,carte D'or,unilever Carte D'or Les Sensations Saveur Crème Brûlée Au Caramel Croquant (Similarity score: 22.37)
- Supreme (Similarity score: 22.71)
- Crème Glacée Au Goût Café Liégeois (Similarity score: 23.01)
Ingredients List
- Beef
- Coating
- Parmesan
- Romano Cheese
- Pork
- Water
- Cracker Meal
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)