Alnatura Crème glacée au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 7.0999999046326g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 59.16666587193834% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.2% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 28.0000001192092mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Raspberry Chip (Similarity score: 11.47)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 12.35)
- Organic Vanilla Bean Ice Cream, Vanilla Beans (Similarity score: 12.35)
- Three Twins Organic Inc Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Banana Nut Confetti (Similarity score: 14.04)
- Supreme (Similarity score: 14.40)
- Ice Cream (Similarity score: 15.60)
- Ingman,unilever Kingis Minttu (Similarity score: 15.69)
- Raimo Glace Artisanale Chocolat Noir (Similarity score: 16.75)
- Ingman,gb Mansikkatuutti (Similarity score: 17.01)
- Sculatti I F S Sweet Action Ice Cream, Dark Rum Raisin (Similarity score: 17.14)
- Alnatura Crème Glacée Vanille (Similarity score: 17.79)
- Nestlé Kit Kat (Similarity score: 17.96)
- Mövenpick Crème Glacée (Similarity score: 18.02)
- Miko,carte D'or,unilever Carte D'or Les Sensations Saveur Crème Brûlée Au Caramel Croquant (Similarity score: 18.15)
- Mcconnell's Ice Cream Chocolate Covered Strawberries Fine Ice Creams (Similarity score: 18.44)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cream
- Unrefined Cane Sugar
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Egg Yolk
- Skimmed Milk Powder
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)