Franprix Filets de maquereaux grillés
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 22g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 17.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.5% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 212.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filet De Saumon (Similarity score: 16.58)
- Baguette (Similarity score: 22.73)
- 20 Minis Blinis Frais Bio (Similarity score: 23.46)
- Simply Yorkshire Puddings (Similarity score: 25.70)
- Mon Repas Vegetal Long Nuggets De Blé (Similarity score: 26.48)
- Sunshine Burgers Breakfast Hemp & Sage (Similarity score: 27.05)
- Sainsbury's Chicken Pops (Similarity score: 27.48)
- Solis Jalapeno & Cilantro Sun Dip (Similarity score: 27.67)
- La Perle Des Dieux Thon Germon À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 28.55)
- Maffei Tagliatelle (Similarity score: 29.13)
- Morrisons Mini Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 29.28)
- Monoprix Nuggets De Blé (Similarity score: 29.74)
- Cité Marine Long Nuggets De Blé (Similarity score: 29.83)
- Picard Saumon Pané (Similarity score: 30.18)
- Picard 2 Naans (Similarity score: 30.85)