Baked blueberry pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.2631578947368425 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.17g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.17g |
| Saturated Fat | 5.07g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 38.880368098159515% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 232mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 16.67g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mango Filled Croissants (Similarity score: 16.49)
- The Schwan Food Company Mrs Smith's, Original Flaky Crust, Dutch Apple Pie (Similarity score: 19.54)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 21.73)
- Chocolate Pecan Pie (Similarity score: 21.73)
- Jessie Lord Bakery Llc Apple Pie (Similarity score: 22.11)
- Chef Pierre Restaurant Style Traditional Pie (Similarity score: 22.88)
- Dutch Apple Pie (Similarity score: 23.37)
- Crêpes Fraîches Bio De Froment X 4 (Similarity score: 24.78)
- Saveurs De Nos Régions Crêpes, Arôme Vanille (Similarity score: 24.78)
- Fresh Apple Pie (Similarity score: 25.27)
- Brookshire's Pumpkin Pie (Similarity score: 26.00)
- Rocky Mountain Pies Pumpkin Pie (Similarity score: 26.00)
- Brookshire's Bakery Pumpkin Pie (Similarity score: 26.35)
- Marzetti Greek Yogurt Fruit Dip (Similarity score: 27.06)
- Bake Shoppe Harvest Pumpkin Pie (Similarity score: 27.50)
Ingredients List
- Blueberry
- Natural Flavouring
- Baking Glaze
- Colour
- E282
- E211
- Nonfat Dry Milk Fortified With Vitamins
- Vitamin A
- Vitamin D
- E415
- E330
- Flour
- Water
- Vegetable Oil
- Sugar
- Modified Starch
- Corn Syrup
- Salt
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)