Fresh Apple Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.555555555555555 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.44g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.44g |
| Saturated Fat | 8.94g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 47.80748663101605% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.8% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 236mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 236mg |
| Sugars | 3.25g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Profiterole Appetizers, Mushroom (Similarity score: 18.47)
- Wrap Itz Wrap Itz, Itam X Icon's!, Flour Wraps (Similarity score: 20.80)
- Valley Fine Foods Company Organic Chicken & Mozzarella Ravioli (Similarity score: 21.88)
- Loretta's Pies Pies (Similarity score: 23.94)
- Schar Pain Brioché (Similarity score: 24.14)
- The Schwan Food Company Mrs Smith's, Original Flaky Crust, Dutch Apple Pie (Similarity score: 25.13)
- Stamford St Food Company Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 25.16)
- Brioche Pasquier Éclair Au Chocolat (Similarity score: 25.21)
- Baked Blueberry Pie (Similarity score: 25.27)
- Sapar Usa Hayward Saucisse De Sanglier (Similarity score: 25.59)
- Chef Pierre Restaurant Style Traditional Pie (Similarity score: 25.72)
- Table Talk Pies Inc Table Talk Pies, Inc , Old Fashioned Baked Peach Pie (Similarity score: 26.51)
- Chicken Breast 4 Kievs (Similarity score: 26.88)
- Crispy Whole Wheat Roti Bread (Similarity score: 26.88)
- Empanada De Pisto Y Atún (Similarity score: 27.02)
Ingredients List
- Apple
- Skimmed Milk Powder
- Cinnamon
- Soya Oil
- E415
- E951
- Lemon Juice Concentrate
- Lemon
- Lemon Peel
- Lemon Oil
- Water
- Flour
- Palm Oil
- Modified Corn Starch
- E1200
- Egg
- Salt
- Cultured Nonfat Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)