Bakehouse Seeded soft sliced Gluten-free bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 978kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 978kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 7.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.2289g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.23g |
| Saturated Fat | 1.4458g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 19.047744519392918% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | -2 |
| Sodium | 285.5422mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 285.5mg |
| Sugars | 5.5422g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Has No Gluten Free Seeded Sliced Bread (Similarity score: 6.20)
- Hacendado Pan De Molde Sin Corteza Multicereal (Similarity score: 14.42)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 14.61)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 14.61)
- Tesco Finest Salmon, Spinach And Lemon Fishcakes (Similarity score: 15.62)
- Schooner Crunchy Breaded Catfish Fillets (Similarity score: 17.59)
- Seasnax Roasted & Seasoned Seaweed (Similarity score: 18.17)
- Meijer Inc Macaroni Salad (Similarity score: 18.43)
- Meijer Macaroni Salad (Similarity score: 18.43)
- Wrap Houmous Falafel (Similarity score: 19.14)
- Campagnolo Campagnolo Pain Multigrain Grains Entiers 100% (Similarity score: 19.71)
- Mercadona Focaccia De Remolacha Descatalogado (Similarity score: 19.74)
- Esselunga Equilibrio,esselunga Burger Vegetali Fave Quinoa E Curcuma (Similarity score: 19.97)
- Red Pepper Houmous (Similarity score: 20.35)
- Settele Dampfnudeln ';hefeklöße'; (Similarity score: 20.42)