Esselunga equilibrio,Esselunga Burger vegetali fave quinoa e curcuma
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 13 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 13 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.1 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.3g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.864406779661016% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.9% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 292mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Campagnolo Campagnolo Pain Multigrain Grains Entiers 100% (Similarity score: 13.55)
- Has No Gluten Free Seeded Sliced Bread (Similarity score: 17.79)
- Warburton White Cob With Sourdough (Similarity score: 19.48)
- Bakehouse Seeded Soft Sliced Gluten Free Bread (Similarity score: 19.97)
- Red Pepper Houmous (Similarity score: 21.04)
- Hummus (Similarity score: 21.38)
- Cap Océan Rillettes De Saumon (Similarity score: 21.55)
- Cap Ocean Rillettes De Saumon (Similarity score: 21.61)
- Fontaine Santé Humm Edamame (Similarity score: 21.73)
- Cap Ocean Rillettes De Saumon (Similarity score: 21.79)
- Country Harvest Grains + Fibres With Chia Loaf (Similarity score: 21.80)
- Onion Bagels, Onion (Similarity score: 22.54)
- Mercadona Focaccia De Remolacha Descatalogado (Similarity score: 22.86)
- Les Grains St Méthodes Pain Chia (Similarity score: 23.00)
- Garlic Bagels, Garlic (Similarity score: 23.20)
Ingredients List
- Fave Reidratate
- Proteine Di Pisello
- Amido Di Tapioca
- Aroma Naturale
- Addensante
- Origano
- Sale
- Curcuma
- Paprica
- Patate
- Olio Di Semi Di Girasole
- Quinoa Reidratata
- Olio Di Oliva
- Cipolla
- Acqua
- Amido Di Riso
- Fibra Vegetale
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)