Bande flan nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.91954022988506% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.9% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Cones (Similarity score: 5.25)
- Strawberry Pretzel Cheesecake Crunch Ice Cream (Similarity score: 8.01)
- Thiriet Chocolat Brownies (Similarity score: 10.17)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 10.42)
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 10.42)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 10.68)
- Prestige Ice Cream, Milk Chocolate (Similarity score: 10.68)
- Country Club Deluxe Ice Cream (Similarity score: 10.81)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Death By Chocolate (Similarity score: 10.81)
- Ice Cream (Similarity score: 10.89)
- Real Ice Cream (Similarity score: 10.89)
- Cookie Dough Real Ice Cream (Similarity score: 11.17)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.17)
- Dean's Dean's, Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough, Chocolate Chip (Similarity score: 11.17)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.19)