Ice Cream Cones
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 961kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 961kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.41g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.41g |
| Saturated Fat | 4.05g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 59.9112426035503% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.9% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 102.96000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 103mg |
| Sugars | 22.97g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bande Flan Nature (Similarity score: 5.25)
- Strawberry Pretzel Cheesecake Crunch Ice Cream (Similarity score: 9.19)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 10.18)
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 10.18)
- Ice Cream Cones (Similarity score: 10.47)
- Prestige Ice Cream, Milk Chocolate (Similarity score: 11.29)
- Sea Salt Caramel Incredible Organic Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 11.95)
- Ice Cream (Similarity score: 12.26)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.26)
- Ice Cream (Similarity score: 12.34)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 12.34)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.47)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 12.77)
- Thiriet Chocolat Brownies (Similarity score: 12.78)
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 13.16)
Ingredients List
- Low Fat Chocolate Ice Cream
- Natural Flavouring
- Cone
- Sugar
- Palm Oil
- Soya Lecithin
- Salt
- E150a
- Cone Coating
- Coconut Oil
- Palm Olein
- Sugar
- Cocoa Powder
- Soya Lecithin
- Palm Oil
- Natural Flavouring
- Fudge Topping
- Water
- Corn Syrup
- Cocoa Processed With Alkali
- Corn Starch
- Sea Salt
- Corn Syrup
- Vanilla Extract
- E440a
- E202
- Cream
- Cocoa Processed With Alkali
- Buttermilk
- Tapioca Starch
- E440a
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)