Blue Bunny Blue bunny, premium ice cream, rocky road
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 5.38g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.28819068255687% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 0.00)
- Real Ice Cream (Similarity score: 5.01)
- Ice Cream (Similarity score: 5.01)
- Ice Cream (Similarity score: 6.98)
- Ice Cream (Similarity score: 6.98)
- Ice Cream, Espresso Chip (Similarity score: 8.93)
- Cookie Dough Real Ice Cream (Similarity score: 9.77)
- Ice Cream Cones (Similarity score: 10.18)
- Ice Cream (Similarity score: 10.20)
- Bande Flan Nature (Similarity score: 10.42)
- Ice Cream Cones (Similarity score: 11.09)
- Purple Cow Candy Bar Overload Premium Ice Cream (Similarity score: 11.31)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 12.07)
- Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 12.07)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 12.07)
Ingredients List
- Milk
- Contains 1% And Less Of The Following
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Vanilla Extract
- Cream
- Marshmallow Ribbon
- Sugar
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Corn Syrup
- Nut
- Cocoa Processed With Alkali
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)