Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Cookies & cream ice cream, cookies & cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's Dean's, Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough, Chocolate Chip (Similarity score: 2.40)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 2.40)
- Thiriet Chocolat Brownies (Similarity score: 3.72)
- Market Pantry Ice Cream, Turtle Sundae (Similarity score: 4.74)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 7.94)
- Food Lion Premium Ice Cream (Similarity score: 8.11)
- Salted Carmel Ice Cream (Similarity score: 8.86)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 9.52)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 10.39)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 10.39)
- Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 10.39)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 10.67)
- Bande Flan Nature (Similarity score: 11.19)
- Ice Cream (Similarity score: 11.55)
- Cookie Dough Real Ice Cream (Similarity score: 11.56)
Ingredients List
- Milk
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Cookies
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)