Dessaint Traiteur Crêpes Moelleuses
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 6 |
| Sodium | 210.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 210mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dessaint Traiteur Crepes Sucrees X8 Daniel Dessaint +2 Gratuites (Similarity score: 8.49)
- Dessaint Traiteur Crêpes Sucrées Parfum Vanille (Similarity score: 8.58)
- Crêpes Sucrée (Similarity score: 8.92)
- Dessaint 8 Crêpes Sucrées (Similarity score: 8.92)
- Dessaint 6 Crêpes Moelleuses Bio (Similarity score: 8.92)
- Conradl,oma's Backstube 6 Bienenstich (Similarity score: 11.74)
- Organic Pecan And Bleu Cheese Salad, Pecan And Bleu (Similarity score: 19.91)
- Barney's Bakery Apricot Roll (Similarity score: 21.22)
- Rund & Suna (Similarity score: 29.80)
- De Angelis Piu Voglia Tortelloni Alla Ricotta E Spinaci (Similarity score: 29.97)
- Samoussa A La Crevette (Similarity score: 30.61)
- Daunat 2 Crêpes Chocolat Noisette Aux Oeufs Entiers Frais (Similarity score: 30.65)
- Meal Mart Meal Mart, Chicken Pot Pie (Similarity score: 30.83)
- Meal Mart Meal Mart, Turkey Pot Pie (Similarity score: 30.83)
- Dia Mollete De Antequera (Similarity score: 30.92)
Ingredients List
- Whole Milk Powder
- Salt
- Flavouring
- Wheat Flour
- Sugar
- Whole Fresh Eggs
- Colza Oil
- Dextrose
- Modified Starch
- Raising Agent
- E500
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)