Dessaint Traiteur Crêpes sucrées parfum vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.8800000000000011 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.9 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 6 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dessaint Traiteur Crepes Sucrees X8 Daniel Dessaint +2 Gratuites (Similarity score: 1.26)
- Dessaint 8 Crêpes Sucrées (Similarity score: 3.01)
- Dessaint 6 Crêpes Moelleuses Bio (Similarity score: 3.01)
- Crêpes Sucrée (Similarity score: 3.01)
- Dessaint Traiteur Crêpes Moelleuses (Similarity score: 8.58)
- Conradl,oma's Backstube 6 Bienenstich (Similarity score: 11.77)
- Barney's Bakery Apricot Roll (Similarity score: 17.54)
- Organic Pecan And Bleu Cheese Salad, Pecan And Bleu (Similarity score: 23.28)
- Merkur Backshop Vegane Bananenschnitte (Similarity score: 26.93)
- Samoussa A La Crevette (Similarity score: 27.76)
- Dia Mollete De Antequera (Similarity score: 28.10)
- Whole Wheat Multigrain Mini Bagels (Similarity score: 29.55)
- Bob & Kurt's Sentry Apple Turnover (Similarity score: 31.02)
- Tahini Seasoned Beef And Feta Burrito (Similarity score: 31.87)
- De Angelis Piu Voglia Tortelloni Alla Ricotta E Spinaci (Similarity score: 31.93)
Ingredients List
- Whole Milk Powder
- Wheat Flour
- Sugar
- Whole Fresh Eggs
- Colza Oil
- Modified Starch
- Raising Agent
- Salt
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)