Fresh & Easy Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 7.79g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63815226689479% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 16.88g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse (Similarity score: 8.78)
- Ice Cream Roll (Similarity score: 10.67)
- Meijer Ice Cream (Similarity score: 10.83)
- Steve's Ice Cream Small Batch Bourbon Vanilla Ice Cream, Small Batch Bourbon Vanilla (Similarity score: 11.10)
- Real Ice Cream (Similarity score: 11.27)
- Purple Cow Limited Edition Premium Ice Cream (Similarity score: 11.28)
- Baskin Robbins Mint Chocolate Chip Ice Cream With Semi Sweet Chocolate Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 11.83)
- Premium Classic Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Classic Chocolate Chip (Similarity score: 12.39)
- Stranger Things Mind Flayer Mint Ice Cream With Chocolate Chips, Mint (Similarity score: 12.41)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Cinnamon Toast (Similarity score: 12.44)
- Breyers, Unilever Girl Scout Cookies, Samoas Pieces, Coconut And A Rich Fudge Swirl In Coconut Caramel Flavored Frozen Dairy Dessert, Samoas (Similarity score: 12.87)
- Lavender Organic Ice Cream (Similarity score: 13.52)
- Real Ice Cream (Similarity score: 13.63)
- Tea Rrific Tea Rrific, Ice Cream, London Mist (Similarity score: 14.01)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse Chocolat (4 Pots) (Similarity score: 14.12)
Ingredients List
- Milk
- E412
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Egg Custard Base
- Egg Yolk
- Bourbon Vanilla Extract
- Ground Vanilla Beans
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)