La Laitière,Nestlé Feuilleté de Mousse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.17910447761194% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 19.7g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Purple Cow Limited Edition Premium Ice Cream (Similarity score: 7.46)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse Chocolat (4 Pots) (Similarity score: 7.80)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Cinnamon Toast (Similarity score: 8.41)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 8.78)
- Breyers, Unilever Girl Scout Cookies, Samoas Pieces, Coconut And A Rich Fudge Swirl In Coconut Caramel Flavored Frozen Dairy Dessert, Samoas (Similarity score: 9.78)
- Baskin Robbins Mint Chocolate Chip Ice Cream With Semi Sweet Chocolate Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 9.79)
- Tea Rrific Tea Rrific, Ice Cream, London Mist (Similarity score: 10.04)
- Stranger Things Mind Flayer Mint Ice Cream With Chocolate Chips, Mint (Similarity score: 10.29)
- Real Ice Cream (Similarity score: 10.73)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Roasted Strawberry (Similarity score: 11.56)
- Steve's Ice Cream Small Batch Bourbon Vanilla Ice Cream, Small Batch Bourbon Vanilla (Similarity score: 11.85)
- Simply Crafted Decadent Mascarpone Cheesecake (Similarity score: 12.29)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.54)
- Ice Cream Roll (Similarity score: 13.02)
- Oak Farms Oak Farms, Ice Cream, Malt Shop (Similarity score: 13.11)
Ingredients List
- E150
- Cocoa Powder
- Lactose
- Beef Gelatin
- Emulsifier
- Flavouring
- Salt
- Sweetener
- Sugar
- Cream
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Skimmed Milk Powder
- Dark Chocolate
- Fat Reduced Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)