Beef & bean burritos, beef & bean
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.08g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.08g |
| Saturated Fat | 4.42g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 31.21468926553672% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 31.2% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 257mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 257mg |
| Sugars | 1.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 4 Garlic&herbs Chicken Kievs (Similarity score: 18.51)
- Sainsbury's Soured Cream & Chive Dip (Similarity score: 20.68)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 21.72)
- Garlic And Herb Chicken Kievs (Similarity score: 21.87)
- Garlic And Herb Chicken Kievs (Similarity score: 22.04)
- By Sainsbury's Quiche Lorraine (Similarity score: 24.11)
- Chicken Kievs Garlic & Herb (Similarity score: 24.50)
- Paté De Finas Hierbas (Similarity score: 25.12)
- Marless Crab Rangoons (Similarity score: 25.89)
- Lustucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 26.04)
- Stuffed Mozzarella Cheese (Similarity score: 26.19)
- Lustucru,lustucru Selection Lustucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 26.73)
- Whole Wheat Multigrain Bagels (Similarity score: 27.18)
- Leclerc Crêpes Maison (Similarity score: 27.34)
- Crêpe Maison (Similarity score: 27.34)
Ingredients List
- Water
- Sugar
- Onion
- Salt
- Soy Sauce
- Garlic Powder
- Chili Pepper
- Baking Powder
- Jalapeno
- Paprika
- E412
- Flour
- Flour Treatment Agent
- Beef
- Pinto Beans
- Vegetable Oil
- Tomato Concentrate
- Grain Blend Meat Binder
- Textured Vegetable Protein
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)