Chicken Kievs - Garlic & Herb
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172.0kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.0g |
| Saturated Fat | 6.4000000953674g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 32.000000476837% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.0% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 248.000001907348mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248.0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ah Raviolo Verde Burrata E Polodoro Arrostito (Similarity score: 16.34)
- Régis Bahier,bahier Boudin Blanc Nature Au Lait Frais (Similarity score: 18.80)
- Marless Crab Rangoons (Similarity score: 19.79)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 20.75)
- Cannellonis Au Boeuf (Similarity score: 21.26)
- Sans Marque,dawn Meats Ribs De Porc Sauce Barbecue Au Bourbon (Similarity score: 22.13)
- White Meat Chicken Salad (Similarity score: 23.16)
- Chicken Salad (Similarity score: 23.16)
- Sainsbury's Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 23.88)
- Beef & Bean Burritos, Beef & Bean (Similarity score: 24.50)
- Rana Meal Solutions Llc Rana, Tortelloni Chicken Mozzarella (Similarity score: 24.74)
- Black Angus Chuck Patties (Similarity score: 25.34)
- Paté De Finas Hierbas (Similarity score: 26.06)
- Mackerel Fillets In Sunflower Oil (Similarity score: 26.95)
- Aldi,roosters Breaded Poppin' Chicken (Similarity score: 27.37)