Black forest ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 88.60759493670885% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88.6% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 25.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eskigel Gelato Al Gusto Tiramisù (Similarity score: 5.05)
- Motta, Nestlé Stracciatella La Cremeria (Similarity score: 9.51)
- Gut & Günstig Vanille Bourbon Vanille (Similarity score: 11.23)
- Auchan Glace Menthe Chocolat (Similarity score: 11.82)
- Casino Saveur Crème Brûlée Sauce Caramel & Eclats De Caramel (Similarity score: 12.43)
- Coviran Helado Tres Chocolates (Similarity score: 12.49)
- Rewe Frei Von Eis Fürst Pückler Art (Similarity score: 12.98)
- Carrefour Glace Façon Stracciaella (Similarity score: 13.70)
- Coppa Famiglia (Similarity score: 14.01)
- Amaretto Cherry Authentic Italian Recipe Gelato, Amaretto Cherry (Similarity score: 14.02)
- Glace (Similarity score: 14.27)
- Langnese Tiramisu Eis (Similarity score: 14.44)
- Motta, Nestlé La Cremeria Panna Cotta (Similarity score: 14.47)
- Gelatelli Latte Macchiato Ice Cream (Similarity score: 15.39)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Italian Gelato (Similarity score: 16.46)