Julie's Ice Cream Sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1078kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1078kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 6.06g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.115928369462765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 146.23999999999998mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 146.2mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Patigel,delifrance Les 12 Éclairs Au Café Et Au Chocolat (Similarity score: 11.04)
- Non Dairy Peanut Butter & Chocolate Frozen Dessert, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 11.45)
- Royal Royal Tarta Oreo (Similarity score: 14.98)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 15.03)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 15.19)
- Caramel Brownie Escape Ice Cream (Similarity score: 15.80)
- Deluxe Ice Cream (Similarity score: 16.11)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 16.44)
- Religieuses Au Chocolat (Similarity score: 16.72)
- Black Forest, Meijer Inc Black Forest Bar Cake (Similarity score: 16.75)
- Picard 12 Profiteroles (Similarity score: 17.67)
- Safeway Select, Safeway Inc Safeway Select, Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 17.78)
- Hacendado Helado Dulce De Leche (Similarity score: 17.92)
- Peach Cobbler (Similarity score: 19.10)
- Cake In A Cup (Similarity score: 19.16)
Ingredients List
- Ice Cream
- Cane Sugar Syrup
- Palm Oil
- E150a
- E500ii
- Soya Lecithin
- Cocoa
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Milk
- Cane Sugar
- Egg Yolk
- Vanilla Extract
- E410
- E412
- Chocolate Wafers
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)