Honey roasted pecan gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.26g |
| Saturated Fat | 6.38g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 25.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delaviuda Helado De Nata Con Marquesas (Similarity score: 5.21)
- Dia Helado De Chocolate Con Trocitos De Chocolate (Similarity score: 6.33)
- Boysenberry Cheesecake Ice Cream, Boysenberry Cheesecake (Similarity score: 6.90)
- Gelato Custard & Cherries (Similarity score: 7.40)
- Black Raspberry Ice Cream, Black Raspberry (Similarity score: 7.74)
- Big Y Coconut Ice Cream, Coconut (Similarity score: 7.74)
- Carrefour Façon Chocolat Liegeois Copeaux De Chocolat Et Sauce Goût Chocolat (Similarity score: 8.48)
- U Bûche Glacée Aux 3 Chocolats (Similarity score: 8.70)
- Turkey Hill Belgian Style Chocolate Ice Cream (Similarity score: 9.40)
- Morley Candy Makers Inc Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 9.76)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Roasted Strawberry Buttermilk (Similarity score: 9.79)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 9.81)
- Mucci Vanille Eiscreme (Similarity score: 10.00)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 10.02)
- Baileys,dmk Eis Gmbh Coffee Dream (Similarity score: 10.35)
Ingredients List
- Milk
- Salt
- Molasses
- Natural Flavouring
- E471
- Lactic Acid Ester
- E410
- E412
- E440a
- Cane Sugar
- Cream
- Coconut Oil
- Pecan Nut
- Chicory Root
- Dextrose
- Glucose
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)