Baskin Robbins Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.68g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.68g |
| Saturated Fat | 7.95g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 43.72937293729373% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.7% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 19.32g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peanut Butter Belles Ice Cream, Peanut Butter Belles (Similarity score: 5.03)
- Diamond Delights Ice Cream (Similarity score: 8.84)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookies & Chocolate Cookie Swirls, Vanilla (Similarity score: 8.88)
- Marie Callenders Apple Crumb Cobbler, 32 Oz (Similarity score: 11.87)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Sweet Freedom, Light Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 12.86)
- Rocky Mountain Pies Lattice Pie (Similarity score: 12.91)
- Blue Bunny, Wells Enterprise Inc Blue Bunny, Ice Cream, Peanut Butter Party, Peanut Butter Party (Similarity score: 15.67)
- Häagen Dazs Triple Sensations (Similarity score: 16.02)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Peanut Butter Ice Cream Peanut Butter And Fudge Swirls Peanut Butter Cups (Similarity score: 16.41)
- Claim Jumper Dutch Apple Pie, 42 Oz (Similarity score: 17.10)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Dutch Apple, 42 Ounce (Similarity score: 17.10)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Ice Cream (Similarity score: 17.63)
- Morrisons Vanilla Custard Slices (Similarity score: 17.72)
- Toffee Wine Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 18.42)
- Glampfire Trail Mix Chocolate Ice Cream With Crunchy Pretzel Swirls, Marshmallow Swirls & Fudge Covered Almonds (Similarity score: 18.45)
Ingredients List
- Cream
- E471
- E412
- E407
- E433
- Skimmed Milk
- Peanut Butter Ribbon
- Sugar
- Corn Syrup
- Cocoa Paste
- Cocoa
- Whey
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)