Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Blue bunny, premium ice cream, cookies & cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 0.00)
- Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 0.00)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 2.40)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 4.30)
- Thiriet Chocolat Brownies (Similarity score: 7.10)
- Hy Vee Ice Cream (Similarity score: 7.37)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 10.30)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 10.39)
- Real Ice Cream Cookies 'n Cream (Similarity score: 10.56)
- Dean's Dean's, Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough, Chocolate Chip (Similarity score: 10.67)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 10.67)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 10.80)
- Food Lion Premium Ice Cream (Similarity score: 11.05)
- Bande Flan Nature (Similarity score: 11.31)
- Mayfield Select Ice Cream (Similarity score: 11.43)
Ingredients List
- Milk
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of The Following
- E412
- Carragennan
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Vanilla Extract
- Artificial Flavouring
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Cookies
- Sugar
- Flour
- Vegetable Oil
- Cocoa Processed With Alkali
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)