Market Pantry Ice cream, turtle sundae
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63055254604551% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 4.09)
- Dean's Dean's, Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough, Chocolate Chip (Similarity score: 4.09)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 4.67)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 4.74)
- Thiriet Chocolat Brownies (Similarity score: 7.81)
- Salted Carmel Ice Cream (Similarity score: 9.12)
- Food Lion Premium Ice Cream (Similarity score: 10.99)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 11.99)
- Cookie Dough Real Ice Cream (Similarity score: 12.03)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 12.31)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 13.02)
- Ice Cream, Espresso Chip (Similarity score: 13.07)
- Bande Flan Nature (Similarity score: 13.23)
- Publix Premium Ice Cream (Similarity score: 13.27)
- Ice Cream (Similarity score: 13.51)
Ingredients List
- Milkfat
- Whey
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Fudge Revel
- Liquid Sugar
- Corn Syrup
- Caramel Turtles
- Butter Caramel Flavor
- High Fructose Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)